Частина 2. Додаткові правила фільтрації. DNSBL

Налаштування поштового сервера на базі Postfix, Dovecot та RoundCube. ЗмістДодаткові правила фільтрації поштових повідомлень.


Для зменшення кількості спаму має сенс додати ще декілька правил фільтрації.
В кінець блоку smtpd_helo_restrictions допишемо:
check_helo_access hash:/etc/postfix/helo.list

А в блок smtpd_recipient_restrictions після правила permit_sasl_authenticated вставимо:
check_sender_access hash:/etc/postfix/ext_sender
Створимо файл /etc/postfix/helo.list
#touch /etc/postfix/helo.list

Відкриємо його на редагування та запишемо в нього рядок:
mail.study.local 550 Don't use my hostname

Та створимо з нього індексовану мапу:
#postmap /etc/postfix/helo.list

Створимо файл /etc/postfix/ext_sender
#touch /etc/postfix/ext_sender

Відкриємо його на редагування та запишемо в нього рядок:

study.local 550 Do not use my domain in your envelope senderТа створимо з нього індексовану мапу:

#postmap /etc/postfix/ext_senderПравилом check_helo_access буде здійснюватись перевірка того, що нам надішле сервер-відправник в команді HELO. В тому випадку, якщо він представиться нашим же іменем (рядок mail.study.local в файлі /etc/postfix/helo.list), то з'єднання буде розірвано. В нормальній ситуації жоден сервер не може представлятися нашим іменем, тому, скоріш за все, це буде сервер, що розповсюджує спам.

Правилом check_sender_access буде здійснюватись перевірка адреси відправника листа. В тому випадку, коли відправник знаходиться в нашому ж домені (рядок study.local у файлі /etc/postfix/ext_sender), буде відмовлено в прийомі такого листа. З точки зору нашого сервера лист з таким відправником не може прийти від якогось відправника ззовні. Такий лист може бути відправлений лише користувачем нашого сервера, але тоді з'єднання буде захищене логіном та паролем і в цьому випадку лист буде прийнятий за правилом permit_sasl_authenticated, яке стоїть попереду і тому спрацює раніше.

Також має сенс додати ще одну перевірку:

reject_unknown_client

Це правило забороняє приймання листа в тому випадку, коли у клієнта неправильні налаштування DNS — відсутнє або неправильне доменне ім'я (DNS запис типу A), або відсутня або неправильна зворотня зона (DNS запис типу PTR). Вставляти це правило треба в блок smtpd_helo_restrictions зразу після permit_sasl_authenticated

Використання чорних списків розповсюджувачів спаму — DNSBL

DNSBL — DNS blacklist або DNS blocklist — списки хостів, збережені з використанням системи архітектури DNS. Зазвичай використовуються для боротьби зі спамом. Поштовий сервер звертається до DNSBL і перевіряє в ньому наявність IP-адреси клієнта, з якого він приймає повідомлення. При позитивній відповіді вважається, що відбувається спроба прийому спам-повідомлення. Серверу відправника повідомляється помилка 5xx (невиправна помилка) і повідомлення не приймається. Поштовий сервер відправника створює «відмовну квитанцію» відправнику про недоставку пошти.
Для налаштування використання чорних списків серверів потрібно в кінець блоку правил smtpd_helo_restrictions додати рядки типу

reject_rbl_client sbl.spamhaus.org

Де sbl.spamhaus.org це і є адреса сервіса DNSBL

Таких списків в інтернеті знайти можна дуже багато, але найчастіше використовуються наступні:

sbl.spamhaus.org
cbl.abuseat.org
dnsbl.sorbs.net

При використанні DNSBL слід бути дуже уважним. Безкоштовні сервіси можуть в будь-яку мить припинити роботу, внести в списки нормальні сервери або створити інші неприємності. Тому користуватися ними слід дуже обережно.

Налаштування поштового сервера на базі Postfix, Dovecot та RoundCube. Зміст

Возврат к списку