Частина 16. Плюс-адресація. Типи поштових адрес.

Налаштування поштового сервера на базі Postfix, Dovecot та RoundCube. ЗмістПідтримка плюс-адресації на поштовому сервері

Якщо є необхідність підтримки плюс-адресації на поштовому сервері, то необхідно буде доналаштувати нашу систему.
В файл конфігурації Postfix — /etc/postfix/main.cf слід додати рядок:
recipient_delimiter = +
В тому випадку, якщо у нас Dovecot виступає в ролі LDA, треба зробити додаткові налаштування. По перше в файлі /etc/dovecot/conf.d/15-lda.conf слід додати або розкоментувати рядок:
recipient_delimiter = +
А в файлі /etc/postfix/master.cf потрібно змінити наш фільтр dovecot.
Він має виглядати наступним чином:
# Dovecot LDA
dovecot unix - n n - - pipe
flags=DRhu user=virtual:virtual argv=/usr/lib/dovecot/dovecot-lda -f ${sender} -a $original_recipient} -d ${user}@${nexthop}<

Поштові адреси — які вони бувають

Звичайні адреси
Зазвичай адреси електронної пошти виглядають наступним чином: user@domain.com
Така адреса складається з двох частин — локальної частини, яка стоїть перед символом «@» та доменної частини, яка знаходиться після цього символу. Доменна частина повинна відповідати Fully Qualified Domain Name (FQDN). Адреси без доменної частини, на зразок:
user
не можуть використовуватись. Листи, що приходять на такі адреси повинні відкидатися поштовим сервером.
Єдиний виняток — адреса postmaster. Будь-який поштовий сервер повинен приймати пошту на цю адресу і доставити її кому-небудь, хто відповідає за цю поштову систему. (Див RFC2821 глава 4.5.1).
Локальна частина адреси повинна інтерпретуватися лише хостом, зазначеним в доменній частини адреси. Цей формат адреси визначено в RFC2821 та RFC2822.

Плюс-адресація
Знак плюса ("+") — це один з допустимих символів в адресах електронної пошти згідно RFC-5233.
Адреса, в такому випадку, буде виглядати так:
user+detail@domain.com
де detail — абсолютно довільна частина. Таким чином користувач сам створює собі потрібну кількість поштових псевдонімів, готових до використання в будь-який момент. При доставці повідомлення в поштову скриньку ліва частина адреси коротшає і від неї відкидається все, починаючи з символу «+», тобто лист з будь-яким detail потрапить в поштову скриньку користувача.

Коментарі в адресах
Так само стандарти допускають використання коментарів прямо в адресі. Наприклад:
user(comment)@domain.com
(comment)user@domain.com
user@(comment)domain.com
user@domain.com(comment)
Щоправда на практиці таку адресацію підтримує дуже невелика кількість поштових серверів.

Address literals
Якщо існує (тимчасова) проблема з системою DNS, для адресації може використовуватися літерація адрес (вона також називається доменною літерацією). В такому випадку поштова адреса буде виглядати наступним чином:
user@[10.11.12.13]
Використання доменної літерації було сильно обмежено в RFC822, але в новому RFC2821 нічого про неї не говориться. Такі адреси можна час від часу бачити вживу. Слід зазначити, що для такого роду адрес обов'язково використовувати квадратні дужки.

Маршрут Source Route
Спеціальна форма запису email адреси може визначати source route. Природньо, такий запис — це більше ніж просто адреса. Це адреса з доданням інформації про маршрутизацію листа, в якій зазначено, через які сервери повинен пройти лист на шляху від відправника до одержувача. Адреса source route виглядає так:
@dom1.com,@dom2.edu:user@domain.com
Це означає, що лист буде відправлений на поштовий сервер домену dom1.com, далі він відправиться на dom2.edu і лише потім буде пересланий на адресу user@domain.com
Сьогодні цей формат є застарілим і більшістю поштових серверів не підтримується. Пов'язано це з масовим розсиланням спаму. (Див RFC2821, RFC822, RFC1123)

Хак з відсотком
Так само для source route існує так званий хак з відсотком. У такому випадку адреса буде виглядати наступним чином:
user%domain.com%dom2.edu@dom1.com
Так само як і в попередньому випадку лист буде відправлений на поштовий сервер домену dom1.com, далі він відправиться на dom2.edu і лише потім буде пересланий на адресу user@domain.com. Транзитний поштовий сервер при пересиланні повинен відкидати частину адреси починаючи з "@" і замінити останній символ «%» на «@».
Даний спосіб так само вважається застарілим і не використовується на практиці у зв'язку з небезпекою спам-розсилань.
Зверніть увагу, що немає ніякого офіційного документа, який робить знак відсотка особливим. Цей функціонал залежить виключно від обробки адрес сервером, що приймає лист.

Адресація у форматі UUCP
Колись давно люди обмінювалися повідомленнями за допомогою UUCP (Unix To Unix Copy).
Повідомлення часто передавалися через декілька серверів. Тоді ще не було централізованої системи DNS і ніхто не міг дізнатися адреси всіх серверів у мережі. Якщо ви хотіли передати комусь повідомлення, то ви повинні були знати всі хости між вашим комп'ютером і одержувачем. Поштова адреса мала вигляд:
serv1!serv2!serv3!user
Тут прописано зліва направо через які сервери пройде лист, доки він дійде до одержувача user. Остання частина адреси тут є не іменем хоста, а адресою користувача.
Сьогодні ще теоретично можна зустріти таке написання адреси, але зараз така адресація вже вважається неприпустимою.
Так само існує проблема змішування UUCP і сучасних адрес. Наприклад:
serv1!serv!serv3!user@domain.com
Не існує офіційного правила, як такі адреси мають оброблятися.

Адресація X.400
X.400 є стандартом пошти, розробленим ISO. На сьогодні він відіграє лише другорядну роль, але вже є компанії, що використовують його у своїй внутрішній поштовій системі з виходом в Інтернет.
Поштова адреса у форматі X.400 буде виглядати наступним чином:
S=postmaster; OU=it-department; P=office; A=domain; C=ua;
Як видно, вона не має ніякої схожості зі звичайними адресами. Такі адреси використовують ієрархію атрибутів і значень. Тут 'S' означає 'surname', 'OU' -— 'organisational unit', 'C' -— 'country' і таке інше. Атрибути не завжди однакові.
Для взаємодії з іншими поштовими серверами адреси трансформуються в звичайний вигляд. Наприклад наступним чином:
S=postmaster/OU=it-department/P=office/A=domain/C=ua@domain.ua

Налаштування поштового сервера на базі Postfix, Dovecot та RoundCube. Зміст

Возврат к списку